פרק מספר 23 מסדרה המתארת את הקמת Transition Town הראשונה בישראל בעיר גבעת שמואל, שמטרתה – 'בניית קהילה בעלת עמידות לאתגרים של שיא תפוקת הנפט, שינוי האקלים ובטחון האנרגיה'.
כל הכתוב הוא פרי דמיון, הקשר בין הכתוב לדמויות אמיתיות מקרי בהחלט.

רביעי 23 ביוני 2010
02:00 (שעון החוף המערבי בארצות הברית) מעבדת הנפט של חברת "Advanced Oil Lab" בעיר Missoula שבמדינת מונטנה בארצות הברית. טכנאי המעבדה במשמרת הלילה ג'וש ארל הביט בצג המחשב. על הצג הופיעו תוצאות הבדיקה של דגימה SHL45_10 שהגיעה מחברת Shell. גו'ש לא האמין למראה עיניו, הדגימה נגועה בבקטריה שזכתה לכינוי 'Mexican Oil Flu'. בדיקה נוספת הראתה שהדגימה נלקחה ממשלוח נפט שהגיע הבוקר משדה הנפט Ghawar שבערב הסעודית. גו'ש בדק את עצמו שוב ושוב וכשהשתכנע שלא ביצע שום טעות בבדיקה, חייג מייד אל ביתו של מנהל המעבדה מארק פולרטון. מארק הבטיח להגיע תוך 20 דקות.
02:25 מארק עבר שוב ושוב על תוצאות הבדיקה. כאשר גם הוא השתכנע באמינות התוצאות, הדרך הייתה קצרה עד שבכירי חברת Shell נכנסו לתמונה.
05:00 בעקבות רצף טלפונים ליליים התברר הקשר בין הופעת הבקטריה במקסיקו להופעתה בערב הסעודית: החברה הקבלנית לאספקת ציוד החדרת מים (למאגרי הנפט) הייתה אותה החברה בשני המקרים.
08:45 בפגישה במשרדי הנהלת חברת Shell הוחלט על הפסקת יבוא הנפט שמקורו בשדה Ghawar. המנהלים יצרו קשר עם שר הנפט הסעודי Ali Al-Naimi והמליצו לו לעצור את הפעילות בשדה Ghawar עד שתיבדק המצאות הבקטריה בציוד החדרת המים.

שישי 25 ביוני 2010
14:00 העיר וינה. שר הנפט הסעודי נוכח בעיר לצורך מפגש תקופתי של ארגון אופ"ק. באופן חריג ביותר השר כינס מסיבת עיתונאים ועדכן על הממצאים בשדה Ghawar. השר טען שעקב גודלו העצום של השדה, רק מספר אזורי שאיבה יושבתו, וכן התחייב להגדיל את התפוקה בשדות הנפט האחרים על מנת לפצות על ההשבתה.
השר סרב לענות לשאלות העיתונאים ומיהר להסתלק אל בין המלון בו שכן.

17:00 המסחר בנפט בעיצומו, החוזים העתידיים לאספקת נפט לחודש יולי נסחרים בשערים ממוצעים של 135$ לחבית. מסתמן שסוחרי הנפט אינם בוטחים בהצהרות של שר הנפט הסעודי. הסעודים שומרים את המידע על עתודות ושדות הנפט שלהם כאילו היו סוד מדינה. עקב כך, חששו הסוחרים שמידע חשוב נוסף הוסתר מהם.

23:00 המסחר בנפט נסגר בשער של 142$ לחבית, רק 5$ פחות מהשיא ביולי 2008. פרשן כלכלי ברשת Fox העלה חשש שמחירי הנפט הגבוהים ידרדרו את הכלכלה האמריקנית שוב למיתון.

ראשון 27 ביוני 2010
20:30 ערב מיוחד של שלוש הרצאות במקביל. אורן, אורנה ואני חילקו בינינו את העבודה. בשני בניינים המארגנים התחייבו לארגן מחשב ומקרן ולכן אורן הוצב בבניין בו נדרש מקרן.
אני הוצבתי בבניין מספר 34 ברחוב שלנו. בתוך הקהל זיהיתי דמות מוכרת. זה היה חיים מהעירייה. חיים ואני עברנו לחדר צדדי.
חיים: "שלום אמיר. עד היום לא הסברת לי עד הסוף על המיזם שלכם, אז כששמעתי מחבר מהבניין שאתה מגיע להרצות – הצטרפתי."
אמיר: "חיים, אני רוצה שתרגיש חופשי. אני לא מתכוון להתעמת איתך כנציג העירייה. אתה יכול לשבת בצד, להקשיב, לשאול שאלות ואין לך שום התחייבות כנציג העיירה. אנחנו פשוט לא מצפים בשלב הזה שהעירייה תכנס כחלק מהמיזם, ולמרות זאת, נשמח אם תמשיך לעזור לנו."
חיים: "האמת היא שאני מתרגש. אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולהכריז על הקמת הגינה הקהילתית שאתם כל כך מחכים לה."
חזרנו לסלון. אני העברתי את ההרצאה לפי המצגות הרגילות שלנו. השאלות הרגילות הגיעו, אך הפעם הייתה הרגשה שונה מאוד. הנוכחים היו הרבה יותר פתוחים לשמוע על נושא הנפט ובקשו שוב ושוב שאני ארחיב על המשבר המתפתח של הבקטריה המכונה 'Mexican Oil Flu'. ההרצאה התמשכה הרבה מעבר לזמן שהקצבנו, ובסופה התגבשה קבוצה של שבעה דיירים המעוניינים להתגבש לפעילות משותפת.
חיים הכריז על הקמת הגינה הקהילתית וזכה למחיאות כפיים סוערות. הנוכחים נמנעו (לפי בקשה שלי) מלתקוף את מדיניות העירייה. תנועת Transition לא עוסקת בהאשמות, בהפגנות ובחלוקה לפי 'אנחנו' ו'הם'. הגישה היא של שיתוף פעולה. נראה שהגישה הזו עבדה מצוין הערב.
אורנה ואורן דיווחו גם הם על התעניינות אדירה של הנוכחים בהרצאות שלהם. כולנו הכנו סיכומי ישיבות והפצנו במייל. יש לנו כבר חמישה בניינים ואת הקבוצה מבית הכנסת. חייבים כבר את אתר האינטרנט שמשה הבטיח לנו!

שלישי 29 ביוני 2010
19:00 העיתונאי והסופר טום פרידמן התארח ברשת הטלוויזיה MNSBC. טום הציע שהסעודים יפתחו את שדות הנפט שלהם לביקורת חיצונית בכדי להחזיר את האמון ביכולת שלהם לספק את הנפט הדרוש לכלכלת העולם, וכל זאת בזמן שארצות הברית מחזיקה כוחות צבא גדולים בערב הסעודית שמבטיחים את השרדות השלטון.
בשידור נכח גם בנקאי השקעות הנפט מתיו סימונס שביקר בערב הסעודית לאחר אירוע הטרור של 11 בספטמבר. באותה תקופה הסעודים היו תחת מתקפה תקשורתית עקב העובדה שרוב החוטפים היו סעודים, ובכדי להקל קצת על הלחץ התקשורתי פתחו הסעודים את שעריהם לביקורים של עיתונאים אמריקנים. סימונס ניצל את ההזדמנות וערך סיורים בשדות הנפט העיקריים של הממלכה וחזר המום ממה שנראה לו כשדות הקרובים לשיא התפוקה. את רשמיו פרסם בספר "Twilight in the Desert".
לא היה בשידור אף גורם שיגן על מדיניות האיפול של הממלכה הסעודית.

ראשון 11 ביולי 2010
18:30 הוזמנתי לפגישה אישית בלשכת ראש העיר. ראש העיר, גבר דתי כבן 40, ביקש לקבל הסבר אישי על המיזם שלנו בעקבות המלצה של חיים מהעירייה.
הסברתי לראש העיר בקצרה על הרעיונות שבבסיס התנועה שלנו. לא היה צורך במקרן ומצגות. סוכם שתוכן הפגישה לא יתפרסם בציבור וזאת בכדי לאפשר קשר פתוח ללא הפרעת התקשורת המקומית המאוד רדודה.
ראש העיר טען שהתרשם עמוקות מההסבר והבטיח לנסות לבחון כיצד העיר תוכל להגדיל את העמידות שלה למשבר אנרגיה עתידי. עצם העובדה שראש העיר החל לדבר במונחים של 'עמידות' הראתה שהוא תפס את הרעיון.

שני 12 ביולי 2010
20:30 התכנסנו אצלי בדירה.
הגיעו – משה, עמית, עומרי (בעלה של דלית), אורן ואורנה.
כפי שהבטחתי, לא עדכנתי את הנוכחים על הפגישה עם ראש העיר.
החלפנו רשמים על שלוש ההרצאות. משה התנצל על העיכוב בהקמת אתר האינטרנט והבטיח להאיץ את התהליך.
עמית: "ערכתי סיור בכדי למפות את עצי הפרי בשכונה. לפי מה שהבנתי, בנושא הזיתים כבר עסקתם. אני רוצה להעלות את נושא עצי הדקל בפארק. לפי מה שאני זוכר, גוזמים אותם וזורקים את כל הפרי. זה ממש בזבוז. חשבתי על רעיון כזה – החבר'ה שגוזמים את הדקלים יאספו את הפרי שימכר לאחת מחנויות הירקות בעיר. הכסף שיתקבל יכנס לתקציב של אחזקת הפארק. כך נעשה צעד קטן לקראת מזון מקומי, ונתחיל תהליך של הורדת עלות אחזקת הפארק. צריך לקחת בחשבון שיתכנו בעתיד משברים שיקטינו את תקציב העירייה, שבתגובה עלולה לקצץ בתקציב אחזקת הפארק. ככל שהפארק ייצר גם הכנסות ולא רק הוצאות, כך יגדל הסיכוי שהפארק ישרוד משבר."
משה: "רעיון מצוין, אתה מתנדב לבדוק את הנושא לעומק?"
עמית: "בשמחה."
המשכנו את הדיון, וניסינו להבין כיצד יש להתכונן לפתיחת הגינה הקהילתית. http://www.peakoil.org.il/articles/transition/transition-23אנחנו צריכים הדרכה בגינון.
עמית הציע לבקש עזרה מחבר שלו שעבר קורס פרמקלצ'ר ומתחזק עכשיו גינה גדולה במושב ליד פתח תקווה.
סיכמנו את הישיבה תוך אכילת תמרי מג'הול מתוקים שעמית הביא, ובהרגשה שהמיזם מקבל תנופה אדירה בשכונה.


כיצד יתפתח משבר הבקטריה המכה שמאגרי הנפט?
על כך ועוד.
בפרק מספר 24