פרק מספר 21 מסדרה המתארת את הקמת Transition Town הראשונה בישראל בעיר גבעת שמואל, שמטרתה – 'בניית קהילה בעלת עמידות לאתגרים של שיא תפוקת הנפט, שינוי האקלים ובטחון האנרגיה'.
כל הכתוב הוא פרי דמיון, הקשר בין הכתוב לדמויות אמיתיות מקרי בהחלט.

שישי 21 במאי 2010
14:00 נגשתי לבחינה של אפשרויות חסכון בצריכת המים המשותפת בבניינים. עכשיו שעמית הצטרף לקבוצה ננסה להעביר שינויים בשני הבניינים. ברור שצריכת המים קשורה לגינון של הבניין. כיצד מתמודדים עם משימה כזו? האם לפנות ליועץ גינון? האם יש דרך אחרת?
נזכרתי שלמעשה הרעיון של Transition צמח מתוך הרעיונות של פרמקלצ'ר.
פרמקלצ'ר בבסיסה פותחה כשיטה של חקלאות מקיימת המאפשרת לקבל מקסימום תפוקה במינימום צריכת אנרגיה. ורק בהמשך עברה הרחבה לעוד תחומים. חיפשתי חומר על הנושא ולמדתי שיש בארץ ארגון פרמקלצ'ר. עברתי על עוד הרבה חומר וסרטים על הנושא והגעתי למסקנות הבאות:
ניתן לחסוך חלק משמעותי מצריכת המים בגינת הבניין.
ניתן לערוך שינויים שיהפכו את הגינה ליצרנית, כלומר כזו שתספק מזון והצללה. ניתן להוסיף עוד עצי פרי בנוסף לעצי ההדר,הרימון והשסק שיש כיום, ניתן להוסיף עוד שיחי פסיפלורה מניבים על הגדר הדרומית.
הגינה שתולה בטוף כמו שנהוג בכל הגינות מעל חניון תת-קרקעי, כך שלא ברור האם יש ניסיון לאנשי פרמקלצ'ר בסוג זה של תשתית.
יש צורך בחיפוי מתחת לכל העצים והשיחים.
יש צורך בהוספה של כמות גדולה של קומפוסט, שניתן יהיה לקבל מפרויקט הקומפוסט תולעים שלנו.
יש למצוא דרכים להקטין את שטח הדשא למינימום.
השינויים סותרים את הרגלי הגינון המקובלים, ולכן דרוש גם שינוי תפיסתי אצל הדיירים והגננים, לדוגמא – הגנן נוהג ל'נקות' את כל העלים עם מפוח מבין השיחים, אך למעשה נידרש תהליך הפוך של הוספת עלים כחיפוי.
הכנתי שרטוט של מצבה הנוכחי של הגינה, וכן שרטוט של הגינה לאחר הפיכתה לגינת פרמקלצ'ר. ההצעה תעלה לדיון בפגישה הבאה של הקבוצה. אחרי זה יהיה עלינו לעבור תהליך ארוך של שכנוע הוועדים, והתנגדויות של דיירים. כאמור חלק גדול מהקושי ברעיון של Transition הוא לעבור שינויים תפיסתיים ולהתגבר על ההתנגדויות של אנשים לשינוי.

ראשון 23 במאי 2010
21:00 קבלתי שיחת טלפון מחנן.
חנן: "שלום אמיר, אני מתפלל יחד עם אורן בבית הכנסת 'מורשת אברהם' בשכונה, הוא לא מפסיק לדבר על הקבוצה שלכם. בהמלצת אורן ראיתי את הכתבה עליכם בערוץ הקהילתי. אני חייב להגיד לך שמאוד התרשמתי מהמיזם"
אמיר: "תודה, זה מאוד מחמיא. יש לך במקרה רעיון לשיתוף פעולה?"
חנן: "אז על זה בדיוק רציתי לדבר איתך. אנחנו עורכים בבית הכנסת ערב בשבוע של לימוד. לרוב אנחנו עוסקים בלימודי קודש אבל לא רק. רציתי להציע שתבוא להרצות לנו על המיזם שלכם"
אמיר: "זה בסדר להרצות בבית כנסת על נושאים שלא קשורים לדת?"
חנן: "בתכל'ס, כל עוד שומרים על גבולות סבירים, ותבין לבד, ניתן לקיים דיון על כל נושא"
אמיר: "אם כך בשמחה"
חנן: "מתאים לך בראשון הבא?"
אמיר: "כן בהחלט"
חנן: "אז אני אתלה מודעות בבית הכנסת, ואבקש מאנשים להגיע"

שני 24 במאי 2010
20:30 אורנה קפצה אלי לדירה.
אורנה: "אמיר, אתה לא תאמין, הלכתי עכשיו בקניון ושלוש נשים שונות זיהו אותי, כולן אמרו שראו את הכתבה בערוץ הקהילתי ומאוד התרשמו. פגשתי בבוקר את משה שסיפר לי שגם אותו התחילו לזהות ברחוב"
אמיר: "ואללה, מי היה מאמין, נהפכנו לסלב מקומיים"

שבת 29 במאי 2010
מחיר הנפט נסגר אתמול בערך של 97$ לחבית. יש תמימות דעים בין הפרשנים שנראה חצייה של סף 100$.
Fatih Birol (הכלכלן הראשי של ארגון האנרגיה הבינלאומי IEA) הזהיר שחצייה של סף 100$ עלולה לבטל את היכולת של הכלכלה העולמית לצמוח. מצד שני Birol לא ידע להסביר מדוע ארגון OPEC אינו מגדיל את מכסות התפוקה שלו בכדי להוריד את מחיר הנפט.
האם רזרבות הייצור של OPEC הגיעו למינימום שאינו מאפשר לארגון לאזן את מחיר הנפט?

ראשון 30 במאי 2010
20:30 בית הכנסת 'מורשת אברהם'. הגיעו בערך 30 משתתפים. אורן דאג למקרן ומחשב נייד. בנושא הכיבוד נראה היה שהחבר'ה מאורגנים מצוין – רצועות מלפפונים, עגבניות שרי, לחם כפרי ומבחר גבינות.
אמיר: "ערב טוב לכולם. אני חייב להודות שאני מתרגש. נדבר הערב על תנועת Transition בכלל ועל הקבוצה שהקמנו בשכונה בפרט. לצורך הבנה של הצורך בתנועה, יש להבין את הרעיון של 'שיא תפוקת הנפט'"
הקרנו את המצגת 'סוף עידן הנפט' בלווי הסברים, מפעם לפעם הועלו שאלות מהקהל, אורן ואני ענינו כמיטב יכולתנו.
עברנו למצגת שמסבירה את הבעיות הכלכליות ש'שיא תפוקת הנפט' יגרום.
משם למצגת שמסבירה על תנועת Transition.
אמיר: "הקבוצה שלנו החליטה לנסות להיות המיזם הראשון של Transition בישראל. היו הרבה מאוד קשיים בתחילת הדרך, אפילו הדרך להציג את הנושא התבררה כשגויה בהתחלה. למעשה יש עדיין קשיים בכל צעד וצעד שאנחנו עושים. רשימת הפעילויות שעשינו או בשלבי ביצוע כוללות – העלאת מודעות לנושא 'שיא תפוקת הנפט', אוטובוס מהלך, הסעות משותפות של ילדים, סדנאות הכשרה במיומנויות שונות, מחקר על חסכון בחשמל ומים ברמת הדירה והבניין, דיונים על נושאי תחבורה, דחיפת העירייה לשתילת עצים ולפתרונות הצללה יצירתיים, לימוד נושא קומפוסט תולעים, מגעים לקראת הקמת גינה קהילתית, אולי שכחתי עוד נושא. בנוסף לכך אנחנו בתהליך של בניית קהילה, לציבור הדתי זה די מובן, לראיה הקלות שבה ארגנתם את המפגש הזה, אבל לחילוניים בשכונה אין למעשה קהילה.
זהו בעצם מה שהיה לי להגיד, ואם תרצו ניתן לפתוח כאן דיון"
חנן: "תודה לאמיר על ההרצאה. אני פונה אל הקהל, מה אתם אומרים? האם יש פה אנשים שרוצים להצטרף למיזם הזה?"
זאב: "תראו, לפי מה שאמיר הסביר, לא חייבים להפוך את כל אורך החיים ביום אחד. אני מציע שבתור התחלה ננסה לארגן 'אוטובוס מהלך' לילדים ב'מורשת זבולון', זה מדהים לראות את הפקקים בשישי בצהריים סביב בית הספר, מה גם שלרוב האנשים מדובר בסך הכול בלא יותר מחמש מאות מטרים של הליכה. אני מתנדב לנסות להרים את הפרויקט בכיתה של הבת שלי"
הדיון נמשך. המון תלונות עלו על החוסר בצל בשכונה, שהרי הציבור הדתי נוהג ללכת ברגל בשבת וסובל קשות בשעות הצהריים החמות. עלו עוד רעיונות לרכישת מיומנויות מדורות קודמים, ועוד ועוד.
האמת, קנאתי מאוד בתחושה הקהילתית של הציבור הזה, לנו החילונים אין את זה.
רק קהילה בעלת לכידות פנימית גבוהה יכולה להיות בעלת עמידות לזעזועים חיצוניים משמעותיים.
האם הציבור הדתי בשכונה יצליח להרים את המיזם לרמות גבוהות עוד יותר?

שני 6 ביוני 2010
20:30 התכנסו אצלי בדירה.
הגיעו – משה, עמית, עומרי (בעלה של דלית), אורן ואורנה.
אורן עדכן על הערב בבית הכנסת ועל תגובות נוספות שקבל בהמשך. נראה שתתחיל פעילות אצל החבר'ה מבית הכנסת, אבל עדיין לא ברמה שהם יצטרפו לקבוצה, או שפשוט אורן ישמש כנציג שלהם.
אני הצגתי את התוכניות לשינוי הגינון בשני הבניינים. הוחלט לנסות לקדם את ההצעה מול וועדי הבתים.
משה: "כמו שאתם יודעים אני עובד בחברת BCG ומקבל רכב ליסינג. בחברה ראו את מחירי הנפט שמתקרבים לערך של 100$ והחליטו כצעד מקדים לבטל לנו את מדיניות הדלק החופשי. כל עובד שברשותו רכב ליסינג יקבל הקצבה בגובה 75% מצריכת הדלק הממוצעת שלו בשלושת החודשים האחרונים. נוצר כאן פתאום מצב שמשתלם להשאיר את הרכב בבית ולמצוא חלופות. זה מתחיל להתקרב לתחזיות של אמיר בתחילת הדרך של הקבוצה. http://www.peakoil.org.il/articles/transition/transition-21טוב, אז אני אעדכן אתכם לאן זה מוביל"
אורנה: "חברה בבניין לידנו בקשה שנעשה הרצאה אצלה בבניין. אני חושבת שצריך לחלק את העומס בהרצאות, אז אולי אני אשב עם אורן ואמיר ואלמד טוב יותר את המצגות, כך שאני אוכל להעביר את ההרצאה לבניין שלידנו"
אמיר: "בשמחה, התנועה תצליח רק עם נפזר את הסמכויות והמטלות.
טוב, אני מציע שנסיים בזה להערב"

האם אורנה תצליח להעביר ההרצאה בכבוד? האם שדה נפט יכול לחטוף שפעת? על כך בפרק 22