פרק מספר 18 מסדרה המתארת את הקמת Transition Town הראשונה בישראל בעיר גבעת שמואל, שמטרתה – 'בניית קהילה בעלת עמידות לאתגרים של שיא תפוקת הנפט, שינוי האקלים ובטחון האנרגיה'.
כל הכתוב הוא פרי דמיון, הקשר בין הכתוב לדמויות אמיתיות מקרי בהחלט.

שישי 19 במרץ 2010
הגיע הזמן לבדוק את מצב הנפט ואת הסיכוי שנראה עליה חדה במחירים בקרוב.
בדיקה שערכתי העלתה שרמות מחירי הנפט בחודשים האחרונים נעו סביב 75$, מתברר שזה בדיוק הערך שהסעודים מנסים לייצב. הדרך של הסעודים לייצב את המחירים היא על ידי 'משחק' בכמות הנפט שהם מספקים. כשהמחיר עולה הם מזרימים עוד נפט לשוק ולהפך. הטריק הזה עובד כאשר יש לסעודים ולשאר מדינות OPEC יכולת יצור מושבתת שניתן להפעיל אותה בזמן קצר, את היכולת הזו מכנים spare capacity. כל עוד יש כמות 'מכובדת' של spare capacity אזי קיימת למדינות OPEC יכולת שליטה על המחיר, אולם כאשר spare capacity יורד מתחת לשני מליון חביות ליום אזי OPEC מאבדת את יכולת הייצוב והמחיר מתחיל להמריא. זה בדיוק מה שקרה בשנת 2008 שבה היה המשבר הכלכלי הגדול.
חיפוש באינטרנט העלה שבחודש האחרון spare capacity של OPEC ירד לערך של 3.1 מליון חביות ליום, וזה אומר שאנחנו ממש קרובים לנקודה הקריטית שלאחריה יעלו המחירים והעולם יכנס לגל נוסף של משבר כלכלי. מפחיד….

ראשון 4 באפריל 2010
21:00 הגיע זמנה של פגישת 'צו פיוס' התכנסנו בדירה של אורנה. המשתתפים:
אורנה – מנחת הערב.
אורן – משקיף.
עומרי – נציג דת 'הצמיחה'.
אמיר – נציג הדת 'הירוקה'.
אורנה: "ערב טוב. אנחנו נפגשים הערב לניסיון מיוחד במינו, לגשר בין שתי תפישות עולם מנוגדות שאמיר ואורן הגדירו כדתות מנוגדות. אני מתכננת להשתמש בטכניקות שלמדתי בהנחיית קבוצות. מה שחשוב במיוחד הוא שנשמור על תרבות דיון וכבוד הדדי. ידבר רק מי שנתתי לו את זכות הדיבור. האם אתם מסכימים?"
עומרי ואני הנהנו לאישור.
אורנה: "נתחיל מקריאה של עיקרי האמונה בכל דת, לפי הסיכום שאורן העביר לי. בכדי למנוע התבצרות בעמדות כל אחד יקריא את הטקסט של השני"
זה מעניין.. איזה עוד שפנים אורנה הכינה לנו?
הקראנו עומרי ואני את עיקרי האמונה בכל דת.
אורנה: "עכשיו כל אחד יציג את הדברים שהוא מסכים עם הצד השני ובלי להגיד את המילה 'אבל'. אמיר, אתה מתחיל"
אכן אורנה מביאה גישה מעניינת לדיון.
אמיר: "אני מסכים שצמיחה יכולה להביא לרווחה ושגשוג. לאדם אכן היו הישגים מדעיים וטכנולוגיים מופלאים. האדם גבר על מכשולים אדירים בעבר"
עומרי: "יש מקרים שצריך לפגוע בצמיחה, למשל בכדי להקטין זיהום. יש מספר בעיות שהאדם לא יכול לפתור, כמו להחזיר בעלי חיים שנכחדו לחלוטין"
אורנה: "כל אחד יציג את מה שמפריע לו באמונה של הדת הנגדית"
אמיר: "מפריע לי שדת הצמיחה לא מכירה ברעיון 'גבולות לצמיחה'. נדמיין אי, למשל כמו שרואים בתוכנית הישרדות. אז לאי יש כמות גשם שהוא מקבל, יש כמות קוקוסים מוגבלת שגדלה כל שנה וכו'. עכשיו, אם נגדיל את מספר האנשים על האי, נכרות יותר עצים להסקה, נגיע יום אחד למצב שהאי קרח לגמרי ואין מה לאכול. אותו הדבר נכון לגבי כלל כדור הארץ"
עומרי: "הנה, ראיתם בדיוק מה שמפריע לי בדת הירוקה. זה חוסר האמון ביכולת המופלאה של האדם למצות יותר ויותר ממה שהוא מקבל מהטבע. ניתן באותו אי דמיוני להחליף את העצים בכאלו שנותנים יותר יבול, ניתן לדוג דגים, לאסוף אנרגיה מהשמש, ועוד מיליון רעיונות שיעזרו ליותר אנשים לחיות באי."
אורנה: "מה לדעת כל אחד השני חושב עליו"
אמיר: "לדעתי, אנשי הדת הירוקה נתפשים באופן של 'מחבקי עצים', 'הורסי חגיגות', מונעי קידמה, מייחסים חשיבות להצלת שממיות על חשבון אנשים"
עומרי: "דת הצמיחה נתפשת כאויבת הסביבה, כנשלטת על ידי תאגידים דורסניים בניהול מנכ"לים תאבי בצע ובונוסים"
אורנה: "נעשה הפסקה של כמה דקות להפגת המתח. אני רוצה שעומרי ואמיר ילחצו ידיים"
לחצנו ידיים ונגשנו לכיבוד. אכלנו פרלינים מעולים שעומרי הביא וגלידת פירות יער שאני הבאתי.
אורנה: "תודה לעומרי ואמיר על הכיבוד הנהדר. ננסה עכשיו לרדת מהעקרונות הגדולים לחיים היומיומיים. כמו שבבניין שלנו דתיים וחילוניים חיים ביחד, כך ניתן למצוא דרך לחיים משותפים בין שתי הדתות שהגדרנו. המעליות בבניין הן דוגמא לדו-קיום, שהרי בשבת יש מעלית אחת שמופעלת כמעלית שבת והשנייה חופשית עבור החילוניים. תנסו לחשוב על רעיונות הפחתת אנרגיה שיהיו מקובלים על שתי הדתות"
עומרי: "בעיני אנרגיה שקולה לכסף, אז תרשו לי לדבר במונחים כספיים בכדי שיהיה לי קל יותר. יש לנו צריכה גדולה של מים לגינון, אפשר להביא מומחה שיציע פתרונות של השקיה או החלפת צמחייה שגם יהיו יפים וגם יחסכו מים. צריך רק לחשב את תקופת ההחזר של ההשקעה ולבדוק שהיא לא ארוכה מדי. באותו אופן ניתן להביא מומחה שיציע דרכים להפחתת צריכת החשמל בשטחים המשותפים ובחניון התת-קרקעי"
כלכלן או לא כלכלן?
אמיר: "בפגישה האחרונה של הקבוצה הצטרף אלינו עמית. עמית הציע לבנות שלושה קומפוסטרים בחצר. אמנם אני בעד הרעיון, אך ברוח 'צו פיוס' אני אציע רעיון אחר. בניית קומפוסטרים בחצר עלולה להיתפס כאילו יש לנו ערמות זבל בחצר ויראו בכך ירידת ערך הנכסים שלנו. יתכן שבעתיד תעלם התפיסה הזו, אבל צריך להכיר שכיום זו התפיסה השלטת. לכן אני מציע שנתמקד בקומפוסט בדירות על ידי תולעי קומפוסט. יש עלייה משמעותית בידע בארץ על תולעי קומפוסט, ויודעים כיום להימנע מתופעות לוואי לא נעימות"
אורנה: "אני רוצה לסכם כאן את הדיון. למדנו שניתן לנהל דיון תרבותי גם בין אנשים שלא מסכימים, וזה ענה לבקשה של אורן להימנע מצורת הדיון הרדודה של תוכניות ה'פופוליטיקה'. אני מציע שננסה ליישם את הרעיונות החדשים בקבוצה"
עומרי: "אני רוצה להגיד כמה מילים. התרשמתי מאוד מהערב הזה, למדתי שאתם אנשים רציניים, ואמיר, אתם לא רק עסוקים בהכנת חמוצים… קבלתי תחושה שיכול להיות שבאמת אתם פורצים פה דרך חדשה. אני מבקש להצטרף לקבוצה. אני מתנדב להריץ את הבדיקות של חסכון בחשמל ומים בבניין, סוף כל סוף זה הרי המקצוע שלי – חסכון בעלויות"
אמיר: "אני אבקש מעמית שיבדוק את נושא הקומפוסטרים, נראה לי שהוא מבין בזה יותר ממני. אני אבדוק מול חיים מהעירייה את ההקצאה של שטח לגינה קהילתית. אני מציע לדלג על הפגישה הגדולה של הקבוצה, כך שנעבוד בקבוצות קטנות במקום"

יצאתי מהערב הזה בהרגשה נהדרת. הצלחנו לשבור את ההתנגדות של עומרי. יכול להיות שעם קצת גרפים שאני אראה לו על תפוקות נפט הוא יתחיל להאמין באמת בחשיבות של הקבוצה שלנו"

אילו פגישות מפתיעות יהיו לי בפרק הבא, אילו הצעות אני אקבל? על כך בפרק 19