פרק מספר 12 מסדרה המתארת את הקמת Transition Town הראשונה בישראל בעיר גבעת שמואל.
כל הכתוב הוא פרי דמיון, הקשר בין הכתוב לדמויות אמיתיות מקרי בהחלט.

ראשון 6 בדצמבר 2009
יום לפני פתיחת וועידת קופנהגן בנושא שינוי האקלים. בוועידה ינסו להגדיר פרוטוקול חדש שיחליף את פרוטוקול קיוטו.
פרוטוקול קיוטו אמור היה ליצור מנגנון להפחתת פליטת גזי החממה הגורמים לשינוי האקלים. פרוטוקול קיוטו בסיכומו של דבר נחל כשלון שהרי פליטות גזי החממה רק גדלו מאז שנחתם. האשם העיקרי באי-ההצלחה של קיוטו היה הממשל האמריקאני שחשש מההשפעה הכלכלית של הפחתת פליטת גזי חממה.
הסיבה היא שכמעט כל הפעילות הכלכלית קשורה בפליטות גזי חממה. המקרה הברור ביותר הוא של חברות התעופה. אם הן נדרשות להפחית את פליטת גזי החממה, עליהן להפחית את צריכת הדלקים, כלומר לטוס פחות, מה שיביא לירידה בהכנסות וחוסר יכולת להחזיר את החובות, מה שיביא להכרזה על פשיטת רגל.
ברור לכן מדוע ג'ורג' בוש כל כך התנגד לאשרר את פרוטוקול קיוטו. ומצד שני, העולם אכן מתחמם וחייבים להפחית את פליטת גזי החממה. איך לעשות זאת ללא קריסה כלכלית? נראה שאין לאף אחד מושג!
כל מנהיגי העולם כבר הגיעו לקופנהגן שהפכה ליעד מבוצר. המארגנים עדיין זוכרים את ההפגנות האלימות שהיו בסיאטל בשנת 1999.
ובכל זאת למרות הקור העז, עשרות אלפי מפגינים הגיעו גם הם לעיר. המפגינים הגיעו מערב רב של ארגונים סביבתיים, ארגוני שמאל, אנרכיסטים ועוד.

שני 7 בדצמבר 2009
יום פתיחת וועידת קופנהגן.
פגשתי את דלית הגינה של הבניין.
דלית: "אמיר, יש קשר בין הועידה הזו לתנועה שלנו?"
אמיר: "למעשה לא דברנו על זה עד היום, אבל Transition נועדה גם בכדי להתמודד בשינוי האקלים. העבודה שלנו בהכנה לעולם עם צריכת אנרגיה מופחתת, ובכך שאנחנו כבר מיישמים הפחתה באנרגיה, עוזרת למנוע את התחממות כדור הארץ"
דלית: "עכשיו ברור לי שאנחנו צריכים לנסות להגדיל את התנועה שלנו בכדי לעזור לעוד אנשים להוריד את צריכת האנרגיה"
המשכנו לדבר על שינוי האקלים. אני סיפרתי על המפגש המרגש עם ביל מקיבן מייסד 350.org שבו נכחתי בחודש ספטמבר.

שבת 12 בדצמבר 2009
השיחות בקופנהגן נקלעו למבוי סתום, והמנהיגים חזרו לבתי המלון. סין מתעקשת שאסור להטיל עליה שום מגבלות פליטה ושכל ההפחתות חייבות לבוא מהמדינות המפותחות. הודו שותפה לעמדת סין תוך הדגשה שיש לדבר על פליטות לנפש ולא על פליטות של כל המדינה.
הנשיא אובמה הפעיל את כל כוחו בכדי ללחוץ על סין, אבל למעשה אובמה שבוי בידי הסינים שמחזיקים בחלק משמעותי בחוב הלאומי של ארצות הברית. מה עושים מול הסינים האלה?
פוסט באתר סביבתי העלה את השאיפה שיקום מבוגר אחראי שייקח את העניינים לידיים ויציל את הועידה. הפוסט הציע שיקום שלטון-על כלל עולמי, למשל כמו ארגון האו"ם רק הרבה יותר חזק ממה שהוא כיום.
בעקבות המשבר בשיחות החלו להתפתח מהומות בקופנהגן, אלפי מפגינים לבושים מסכות סקי החלו להתפרע. מתוך המהומה הגדולה החלה קבוצה של 100 מפגינים לנוע אל המלון בו שוכנת המשלחת הסינית, הם החלו לזרוק בקבוקי תבערה אל המלון, ובתגובה נורו יריות אל המפגינים, 12 נפצעו ושניים נהרגו במקום. היריות לא עצרו את המפגינים שחדרו אל המלון והחלו לחפש את נציגי המשלחת הסינית. המפגינים הצליחו לפגוע בכמה חברי משלחת זוטרים עד שנעצרו.
לאחר מספר שעות התברר שהפורעים שייכים לקבוצה אנרכיסטית קיצונית ביותר הדוגלת ברעיון של הפלת המערכות השלטוניות כדרך היחידה להשיג את השינוי הנדרש לצורך מניעת שינוי האקלים.
לאור המבוי הסתום והאירועים הקיצוניים ננעלה בטרם זמנה הועידה.
תחת אבטחה חסרת תקדים יצאו נציגי המדינות את העיר בדרכם חזרה לארצם. נראה שיש מקום לחשבון נפש ארוך ונוקב בכל הרמות.

שני 14 בדצמבר 2009
התכנסנו אצלי בדירה. הגיעו – משה, אורנה, דלית ואורן.
דברנו על פיצוץ ועידת קופנהגן, על עליית כוחם של הסינים, על חולשתה של ארצות הברית, ועל מי יקום ויציל את העולם.
אורן: "אמיר, סיימנו את הפגישה לפני שבועיים עם בקשה שלך לבדוק את נושא האנרגיה, התחלתי לקרוא חומר על הנושא. למדתי על אנרגיה סולארית ורוח. הבניין שלנו בבעיה, אין לנו אפילו חימום מים על ידי קולטי שמש כי הקבלן טען שאי אפשר להתקין קולטים על בניין של 12 קומות"
אורנה: "חוץ מזה שאין לנו כמעט שטח גג כי רוב הגג שייך לפנטהאוס"
אורן: "עשיתי כמה חישובים בנושא קולטי שמש וגיליתי שבשטח הקטן של הגג ניתן להפיק כמות חשמל ממש קטנה ביחס לצריכה של הבניין"
דלית: "אולי צריך לחפש היכן ניתן לחסוך אנרגיה במקביל לחיפוש על ייצור אנרגיה?"
אורנה: "הייתי אצל קרובים בארצות הברית, ואצלם אסור לתלות כביסה מחוץ לבית, מה שאומר שגם בימים הכי חמים הם צריכים להשתמש במייבש כביסה. לפני חצי שנה, בשיא המשבר הכלכלי התקשרה אלי הקרובה ואמרה שהם במצב כלכלי נואש ואולי הם מאבדים את הבית. הם מנסים לחסוך כל דולר אבל ללא הצלחה, הזכרתי לה את העניין של הכביסה והיא אמרה שהלוואי שאפשר היה לתלות כביסה ולא להשתמש במייבש. אז אני שואלת אתכם, לנו יש חבלים לכביסה ואפילו מסתור כביסה שמגן על הכביסה מגשם, ובכל זאת אנחנו משתמשים במייבש?"
דלית: "צודקת מאה אחוז, צריך להתחיל לתלות כביסה על החבלים, אבל…. שיתכבדו הגברים ויעזרו לתלות כביסה"
משה: "אין מה לעשות, כולם צריכים לשם יד בשביל להוביל שינוי, אני בעד"
המשכנו לדון ברעיונות להקטנת צריכת אנרגיה. החלפת חלונות לזכוכית בידודית כפולה, הוספת מאוורי תקרה לצורך הקטנת הצורך במזגנים, מקלחות שרשרת שבהם מתרחצת המשפחה אחד אחרי השני וכך שומרים על המקלחת חמה בחורף, שימוש נכון בקומקום חשמלי ועוד רעיונות פשוטים אחרים. דלית סכמה את כל הרעיונות.
אמיר: "צריך לזכור שאם בשלב הזה אנחנו חוסכים כסף על ידי הקטנת צריכה, אז אסור שהכסף ישמש להוצאה אחרת אלא להשקעה שתתן חסכון נוסף בעתיד. לדוגמא – בכסף שנחסוך בחשבון החשמל נשתמש בכדי לממן החלפת חלונות. נראה שכולם כבר תפסו את הראש של התנועה, במשך הזמן נאחד את כל הרעיונות לתוכנית שלמה של הפחתת צריכת אנרגיה עם שלבי התקדמות בכל שנה"

מה יהיה עם המאמץ למנוע את התחממות כדור הארץ? מי הם ELF? מה יהיה השלב הבא בקבוצה? כיצד אבא של אורנה משתלב במאמץ? על כך בפרק מספר 13