אתר זה מהווה את השלוחה הישראלית של אירגון ASPO העולמי (www.peakoil.net)

ASPO – the association for the study of peak oil & gas
או בעברית – האגודה לחקר שיא תפוקת הנפט והגז.

האתר מתוחזק על ידי קבוצת פעילים סביבתיים הפועלת ליצירת
מודעות ציבורית לנושא האנרגיה בכלל, ומשבר הנפט הקרב בפרט.

אנא קרא/י את ההצהרה הבאה על מנת שתבין/י על מה אנחנו מדברים. בברכת קריאה מהנה ופורייה, צוות האתר.
————————————————————————————————–

הצהרה

אנו, השותפים בקהילות חינוכיות ומדעיות המעורבות בחקר שיא תפוקת הנפט העולמי, מגישים בזה את ההצהרה הבאה בדבר הבעיה, והשלכותיה על העתיד לבוא:

נפט הוא משאב מוגבל

מספר הולך וגדל של פטרו-גיאולוגים מהמובילים בעולם מסכימים כעת שיותר מ-95% מהנפט הזמין שהיה באדמה כבר נתגלה. לפיכך, אנו יודעים, במידה גבוהה של וודאות, מה היה גודל עתודות הנפט בתחילתו של עידן הנפט. בזמן כתיבת הצהרה זו, בערך כמחצית מרזרבות אלו נצרכו. אנחנו ממשיכים לצרוך משאב זה בקצב של כ-84 מיליון חביות ליום – יותר מפי 4 יותר מהר מאשר הקצב בו אנו מגלים רזרבות חדשות. זהו לא מצב חדש: בכל שנה, החל מ-1981, צרכנו יותר ממה שגילינו, והפער הולך וגדל. המצב נהיה קריטי ואקוטי.

נפט הוא מקור האנרגיה החשוב ביותר שלנו

נפט הוא הדלק שאיפשר את צמיחתה של הציביליזאציה המודרנית, וכעת כל המדינות המתועשות תלויות בו לחלוטין. הנפט מספק כ-40% מתצרוכת האנרגיה שלנו, ואין בנמצא שום דלק תחליפי עם תכולה אנרגטית כה גבוהה, או עם תכונות כימיות ופיסיקליות משובחות כ"כ. הנפט קריטי לתשתית התחבורה שלנו, והוא נמצא בליבה של החקלאות התעשייתית. באותה מידה, הוא מהווה את חומר הגלם היסודי לתעשית הכימיה והתרופות, לתעשיית הביגוד, ולעוד רבות נוספות. בקצרה, נפט הוא החמצן של העולם התעשייתי.

תפוקת הנפט העולמית קרובה לתקרת התפוקה

לאחר יותר מחמישים שנות מחקר בנושא, ברור כעת כי היכולת של מפיקי הנפט להגביר את קצב השאיבה קרוב לנקודת השיא. זהו שיא תפוקת הנפט. במאמצים רבים ניתן יהיה לשמר את קצב התפוקה הנוכחי לשנים ספורות, אך לאחר מכן תחל הירידה הבלתי נמנעת בקצב שאיבתו. ירידה זו היא וודאית, עקב החוקים הטבעיים ששולטים בעולם הפיסיקלי שלנו, ואין פעולה מצד המדע, הטכנולוגיה או ההנדסה, שיוכלו לשנות עובדה זו. הצריכה של משאב מוגבל היא, בפשטות, הרפתקאה מוגבלת. כל נסיון לדחות את שיא תפוקת הנפט רק מבטיח ירידה תלולה יותר, ובלתי נשלטת בתפוקה.

שיא תפוקת הנפט הוא גורם רב עוצמה בעירעור הסדר הגלובאלי

האפקט המטלטל של שיא תפוקת הנפט יגיע עמוק לתוך המערכת הכלכלית שלנו, לתוך הסביבה, ולתוך המערכת הגיאו-פוליטית. המחסור בצד ההיצע כבר גורם לזעזועים בשווקי הנפט, שעה שכל מאורע קטן גורם לתנודתיות רבה במחיר חבית הנפט. מחירי דלק גבוהים חונקים את הכלכלה, עקב העלאת מחירי הסחורות, תוך הפחתת ההכנסה הפנוייה להוצאות. מאמצים להרים כלכלות כושלות תוך התעלמות מאיכות הסביבה, קדיחה מוגברת בשמורות טבע פראיות, או מעבר לשימוש בפחם ובאנרגיה גרעינית מציבים סכנות רציניות לסביבה שלנו, ולמזג האוויר. בעבר, מדינות המזרח התיכון הגבירו את קצב השאיבה כתגובה לשוק צמא, אך כעת, כאשר למעלה מ-50 מדינות הגיעו לשיא התפוקה הדומסטי שלהן, וכאשר מדינות המזרח התיכון קרובות לשיא התפוקה גם כן, כל רגיעה בשוק הנפט תהיה זמנית ומוגבלת. הכיבוש הצבאי הנוכחי בעיראק עלול לגרום לביטולם של חוזים לפיתוח שדות נפט בעיראק, שכרגע ממומנים ע"י רוסיה, סין וצרפת; לכך עלולות להיות השלכות כלכליות חמורות עבור אותן מדינות. הנזק שנגרם לשדות הנפט ולעם העיראקיים, ולטריטוריות הסובבות עלול לשחרר כוחות חסרי תקדים. מעולם לא היה ההימור הגיאופוליטי גבוה כל כך.

אין פיתרונות קלים

כל דיון בפיתרונות אפשריים חייב לדבוק בעקרונות מדעיים. על 'טכנולוגיות יורשות' להתבסס קודם כל על חוקי הפיסיקה והתרמודינמיקה, ולא על חוקי הכלכלה. רבים מהפיתרונות המוצעים סובלים ממגבלות טכניות קשות. גז טבעי הוא משאב מוגבל גם כן, וכבר בשלב הירידה בצפון אמריקה. מימן הוא תרופת פלאים מפורסמת, אבל יותר מאשר מקור אנרגיה, מימן הוא נשא אנרגיה ו'מפסידן אנרגטי'. לכן אין בו להביא מזור. אנרגיה סולארית, רוח ואנרגיה גרעינית אינן מתאימות לתחבורה וסובלות ממיגרעות אחרות שמקשות על הפיכתן למסחריות. טכנולוגיות שמתבשלות במעבדה, מוכחות ושאינן מוכחות, לא יוכלו, בהגדרה, לפתור במסגרת הזמן והיקף הבעיה, את המשבר המתקרב ובא. הנקודה העקרונית היא ששיא תפוקת הנפט כבר כאן, וכל האלטרנטיבות הידועות הן לא מוכנות, לא מתאימות, בעייתיות, או מוגבלות בפוטנציאל.

אנו קוראים לממשלות העולם להכיר בכובד הבעיה של שיא תפוקת הנפט

שיא תפוקת הנפט הוא עובדה בלתי נמנעת. ההזהרות הראשונות פורסמו לפני קרוב לחמישים שנים, וזכו להתעלמות גורפת. במהלך הזמן, קהילת הפטרו-גיאולוגים הביעה חששות לגבי אספקת הנפט הגלובאלית. החל משנת 1995, קבוצה של פטרו-גיאולוגים וותיקים מסרו אזהרות ספציפיות המבוססות על ניתוחי נתונים מהשטח בדבר הידלדלות שדות הנפט. כבר עברה השעה בה היה עלינו להקשיב להם.

שיא התפוקה העולמי הוא האתגר הגדול ביותר שעומד בפני הציביליזאציה האנושית. על מנת לענות לאתגר, עלינו לחבור יחדיו, תוך הכרה בפגיעות הקולקטיבית שלנו, ולעבוד במשותף על שינויים מרחיקי לכת באורח החיים שלנו. אין אנו ממעיטים בגודלה של המשימה. גם אין אנו מפריזים ביכולתנו להצליח, מבלי שנסבול כלל. אך התוצאות של כישלון לפעול, יהיו הרות אסון.

אנא הצטרף אלינו על ידי אימוץ הצהרה זו, והפיכה לחלק מקהילה השוקדת על פיתוח פיתרונות בכל הרמות.

ניתן לקרוא עותק של הצהרה זו גם באתר www.oilcrash.com.