פרק מספר 19 מסדרה המתארת את הקמת Transition Town הראשונה בישראל בעיר גבעת שמואל, שמטרתה – 'בניית קהילה בעלת עמידות לאתגרים של שיא תפוקת הנפט, שינוי האקלים ובטחון האנרגיה'.

כל הכתוב הוא פרי דמיון, הקשר בין הכתוב לדמויות אמיתיות מקרי בהחלט.

שישי 9 באפריל 2010
7:45 עוד בוקר של אוטובוס מהלך שאני מוביל. ליד חנות הירקות עוצרת אותי אישה, היא מציגה את עצמה בשם שולמית ומספרת שהיא מהערוץ הקהילתי. כרגיל במקרים כאלה, אני לא מעכב את הילדים אלא שולף את כרטיס הביקור של הקבוצה שלנו ומציע לה להתקשר בעוד מספר דקות לאחר שאסיים את המסלול.

8:30 שולמית ואני נפגשים בבית קפה בקניון בעקבות תאום טלפוני קצר שערכנו.
שלומית: "שלום אמיר, אני פעילה כחמש שנים בערוץ הקהילתי בגבעת שמואל. אנחנו פועלים דרך המתנ"ס של הגבעה. הערוץ נקרא 'שמוליק ON AIR'"
אמיר: "לצערי לא יצא לי לראות את הערוץ, אין לי כבלים"
שולמית: "לא משנה, לא משנה. תבין, כבר הרבה זמן שאנחנו שומעים בערוץ על קבוצה מיוחדת שפועלת בגבעה ועוסקת בהולכת ילדים לבית הספר, וחשבנו לערוך עליכם כתבה"
אמיר: "מאוד מחמיא לשמוע שאתם מתעניינים בנו. חוץ מזה, הולכת ילדים זה חלק קטן מהפעילות של הקבוצה שלנו"
שולמית: "אז מה אתם עוד עושים?"
אמיר: "אם אתה רוצה להבין, תצטרכי להקשיב להסבר קצר"
שולמית: "אין לי שום בעיה, אני לא ממהרת, יש לי תור לספר בעוד כשעה ועד אז אני פנויה"
אמיר: "טוב, אז ככה. הקהילה שלנו באה לנסות ולהתמודד עם מצב בו תהיה לנו בעתיד פחות אנרגיה זמינה או שהאנרגיה תעלה הרבה כסף. את הרעיון הבאנו מקבוצות שקמו באנגליה ונקראות Transition Towns"
שולמית: "זה שמחירי האנרגיה עולים זה לא חדש, זה קרה כבר בשנת 2008, אבל הבנתי שפתרו את המשבר"
אמיר: "בואי לא נכנס עכשיו להסבר ארוך, אבל תנסי לדמיין שמחירי הדלק יחזרו להיות כמו בשנת 2008 אבל יישארו גבוהים לאורך זמן. מצד שני אנחנו נרצה להמשיך לחיות חיים טובים. זה אתגר לא קטן"
שולמית: "זה יהיה אתגר ענק, זה יהיה נורא, החתן שלי בכה לי אז המון שהעסק שלו לא יחזיק מעמד עם הוצאות הדלק הגבוהות, אז בטח מחירים גבוהים לאורך זמן יפגעו לו חזק בעסק"
אמיר: "בואי נסתכל על זה אחרת. אני יכול להגיד בעדינות שאת לא אישה צעירה"
שולמית: "אני לא מאלו שמתביישות בגיל שלהן, אני אוטוטו בת 70"
אמיר: "נהדר. אז את בטח זוכרת שנים שבהם לא היו את כל המכוניות ומכשירי החשמל כמו היום"
שולמית: "בטח, לפני 40 שנה רק לבודדים היו מכוניות, והטלביזיות רק התחילו"
אמיר: "אז אם מכל סיבה שהיא נצטרך לחזור לחיות במידה מסוימת כמו פעם, אז רצוי שנתכונן כבר עכשיו לאפשרות הזו"
שולמית: "טוב, אני מקבלת את זה שאתה לא מסביר לי למה הגעת לרעיון שתהיה פחות אנרגיה. כשאני חושבת על הבת שלי, היא כבר לא יודעת מה זה ללכת ברגל, הכול אצלה זה עם הרכב, הסעות ילדים, נסיעה לעבודה, קניות, אפילו לחדר כושר היא נוסעת. היא בטח תצחק מהרעיון של חיים בלי רכב"
אמיר: "זה בדיוק הבעיה שלנו, הרבה אנשים כבר נולדו לתוך מציאות של טכנולוגיה ותחבורה כך שהם אפילו לא מכירים צורת חיים אחרת"
שולמית: "תשמע אמיר, נראה לי שאנחנו בערוץ יכולים לעזור לך. קודם תעשה לנו הרצאה שבה תסביר את הרעיונות שלך, ואז נעשה מזה כתבה לערוץ. אחרי זה נכין סדרה של כתבות בהם נדבר על החיים של פעם ומה אפשר ללמוד מהם לעתיד"
אמיר: "רעיון מדהים, אני ממש מחכה להתחיל עם הפרויקט"
נפרדו, וקבענו ששולמית תזמן את הקבוצה שלנו לפגישה הבאה של צוות הערוץ"

ראשון 11 באפריל 2010
21:00 פגשתי את חיים מהעירייה בקניון. חיים בדיוק הזמין מנה סאביח, הצטרפתי אליו למנה.
אמיר: "חיים, ממש כל הכבוד שקבלתם את הרעיון שלנו לגבי הגיזום של צמחייה. שמתי לב שהתחילו לגזום אחרת את פיקוסים שמקיפים את פארק רמון"
חיים: "כן, נתנו הוראה לגנן לתת לפיקוסים לגדול לגובה, ולגזום רק עד גובה של שני מטר וחצי"
אמיר: "מדהים, יש כבר קטעים שהפיקוסים יוצאים לכיוון המדרכה ונותנים צל, וזה לא עלה לעירייה כלום"
חיים: "כן. זה היה רעיון מדהים. אנחנו מחפשים עוד רעיונות כאלו"
אמיר: "יש לנו חבר חדש בקבוצה, אולי שמת לב אליו בבחירות לכנסת, הוא לבש חולצה עם תצלום של תינוק וחילק כרטיסי ביקור של מפלגה ירוקה"
חיים: "אה כן, גם אני קיבלתי ממנו כרטיס, אפילו חשבתי להצביע להם, אבל היו כל כך הרבה ירוקים שלא היה להם סיכוי לעבור את אחוז החסימה"
אמיר: "טוב, אז הבחור הזה, שקוראים לו עמית, בא עם המון רעיונות חדשים. הוא הציע שנמצא שטח אדמה ונקים גינה קהילתית, מה אתה אומר?"
חיים חשב לרגע, תוך התענגות על המנה.
חיים: "תשמע, יש למשרד להגנת הסביבה קרן שנקראת משהו כמו 'הקרן לשמירה על הניקיון', הכסף בקרן בא מהיטל ההטמנה שכל עיר משלמת. שנים הכסף היה מוקפא ועכשיו הם משחררים אותו. מחלקת שפ"ע הגישה בקשה למענק מהקרן כנגד תוכנית להפחתת פסולת. ההצעה היא להקים אתר מחזור מרכזי לעיר. הקצנו בתוכניות כבר כמה דונם לאתר הזה. אולי בצד של האתר ניתן להקצות שטח לגינה שאתם רוצים"
אמיר: "רעיון נהדר, רק שלא יהיה ממש צמוד לפסולת, טוב?"
חיים: "זה לא אתר פסולת, זה בעיקר תחנת מעבר לגזם, שאפשר יהיה לאסוף את הגזם של העיר ולהעביר אותו למפעל קומפוסט בחירייה. אין לך מה לדאוג, זה לא יסריח, וזה יהיה ממש בצד. טוב, תשמע, קבעתי עם אישתי הליכה והיא מחכה לי בבית. אני אריץ את הרעיון של הגינה בעירייה ונדבר"
מוזר, הבנאדם אוכל סאביח ומיד אחרי זה יוצא להליכה?
יש יתרון לעיר שלא גדולה מדי, נראה מישהו בתל אביב סוגר רעיון לגינה קהילתית על מנה של סאביח.

שני 26 באפריל 2010
20:30 חברי הקבוצה הגיעו לפגישה עם הצוות של הערוץ הקהילתי במתנ"ס. אני הצגתי את המצגת של 'סוף עידן הנפט'. הצוות של הערוץ עצר אותי כל פעם לשאלות. אחרי זה הסברתי את הרעיון של Transition.
יוסף (מהערוץ): "תראה אמיר, זאת הייתה הרצאה מדהימה, אני מאוד מקווה שאתה טועה כי אם לא אז אנחנו בצרות צרורות"
שולמית: "מה אני אגיד לכם, יש לי הרגשה שהבחור הזה אמיר יודע על מה הוא מדבר. חוץ מזה תמיד נראה לי מוזר שכל העולם מתקדם, שואבים עוד נפט ועוד נפט וזה אף פעם לא נגמר, כך שברור שיום אחד תקטן הכמות שיוכלו לשאוב. אני בכלל רואה בזה משהו טוב, כל הבאלגן של המכוניות זה רק רעש וזיהום אוויר, לא יזיק קצת להפחית מזה"
הערב כולו צולם לערוץ, ובסופו נערכו מספר ראיונות עם חברי הקבוצה שלנו. סוכם שהערוץ יצלם באחד מימי השישי את האוטובוס המהלך. הכתבה אמורה לעלות לאוויר בעוד שבועיים.

האם הכתבה אכן תשודר? ומה דעתכם על תולעים? על כך בפרק 20