פרק מספר 13 מסדרה המתארת את הקמת Transition Town הראשונה בישראל בעיר גבעת שמואל.
כל הכתוב הוא פרי דמיון, הקשר בין הכתוב לדמויות אמיתיות מקרי בהחלט.

חמישי 17 בדצמבר 2009
19:00 התכנסנו בדירה של אורנה עם כל המשפחות להדלקת נר שישי של חנוכה. אורנה הכינה הר של סופגניות חמות. את הברכות נתנו כמובן לאורן שתפקד כ"רב" הערב. העברנו שעה נעימה בשיחות חולין, בזמן שהילדים מתרוצצים בדירה. היה מחמם את הלב לראות שאנחנו ממש מתגבשים לקהילה, ומקבלים ערך מוסף חברתי מהתנועה שלנו.

שישי 18 בדצמבר 2009
התסכול בתנועה הסביבתית בעולם מרקיע עד לשמיים. הפעילים שהשקיעו שנים בהכנת דעת הקהל למודעות בנושא שינוי האקלים, ושריכזו את כל התקוות לועידת קופנהגן לא יכולים לשאת את האכזבה על האופן שבו הועידה הסתיימה ללא תוצאות. ברוב מוחלט של הארגונים התסכול מופנה להפגנות המוניות.
אולם בשוליים הסהרוריים ואנרכיסטים של התנועה הסביבתית, גופים כגון ELF ובשמו המלא "Earth Liberation Front" הקצינו את עמדותיהם הקיצוניות עוד מקודם והחלו לדבר בגלוי על "פעולות ישירות" (Direct Actions) בכדי לזעזע את העולם ו"לנער" אותו לפעולה לעצירת שינוי האקלים.
בחקירתם של הפורעים בועידת קופנהגן שפלשו למלון המשלחת הסינית התברר שהם שאבו את השראתם מהרעיונות של ELF. ארגון ה-FBI בארצות הברית הגדיל את המשאבים בניסיון להתחקות אחר פעילי ELF.
בכיר לשעבר בארגון FBI הסביר בראיון לרשת FOX שקיימת בעיה קשה לעקוב אחר פעילי ELF מפני שאין בעצם ארגון כזה אלא יותר רעיון כללי שאנשים פרטיים פועלים לפיו ולוקחים אחריות בשמו. המראיין העיר שמדובר על תופעה שדומה לתנועת אל-קאעידה. הבכיר לשעבר טען שעד היום ELF היה לא יותר "מעקיצת דבורה" מכיוון שדגל באי פגיעה בבני אדם אלא רק נזק לרכוש, אולם יש חשש רציני שהתסכול יעביר אנשים על דעתם ויביא אותם לפגיעה בבני אדם.
כל הנושא של חשש מארגונים סביבתיים קיצונים עלה בשימוע בקונגרס האמריקאני.
חברי הקונגרס המזוהים על תעשיית הנפט קפצו על המציאה וטענו שאסור להיכנע לאקו-טרוריסטים כשם שאסור להיכנע לארגוני ג'יהאד מוסלמיים.
בישראל התכנסו ראשי הארגונים הסביבתיים שתחת "חיים וסביבה" והוציאו קריאה ברורה וחד משמעית לכל הפעילים שלא לחשוב אפילו על מעבר לאלימות בישראל. ואכן בישראל לא נרשמו שום פעילויות אלימות.

שבת 19 בדצמבר 2009
רצף העליות במניות חברות הנפט BP, Shell, Exxon Mobil נמשך לאחר שהוסר החשש ממגבלה על פעילותן שיכלה לנבוע מהסכמות נוקשות בועידת קופנהגן.
מחיר הנפט שסבל מעצבנות אדירה בשבועיים האחרונים מתייצב חזרה ועומד על 80$ לחבית.

ראשון 20 בדצמבר 2009
כפי שחיים ממועצת העיר הבטיח הוזמנתי היום להשתתף בועדת איכות הסביבה של העירייה. הצגתי את התנועה שלנו, הסברתי על החשיבות שאנו רואים בשתילת עצים במדרכות בכדי לספק הצללה ואף העליתי את הרעיון לשנות את הגיזום של ה"גדר חי" בכדי לספק הצללה. הרעיונות התקבלו בברכה, האחת המשתתפות ספרה שהיא מאוד אוהבת ללכת בעיר אך היא לא מצליחה ללכת בקיץ עקב חוסר הצל.
בסיכום הישיבה הועדה הכריזה על מדיניות של מסדרונות מוצלים בעיר, ותפקח על הגורמים בעירייה שאמורים ליישם את המדיניות. יצאתי מהישיבה בהרגשה מאוד אופטימית, ובאמונה שבאמת יש לנו שותפים בעירייה.

שני 28 בדצמבר 2009
התכנסנו אצלי בדירה. הגיעו – משה, אורנה, דלית ואורן.
עדכנתי על הישיבה בעירייה. אורנה עדכנה על הצטרפות כל השכבה לפרויקט האוטובוס המהלך.
משה עדכן על בחירת הזגג שנתן את הצעת המחיר הזולה ביותר להחלפת החלונות בדירות שלנו לזכוכית כפולה לשיפור הבידוד. כולם סיפרו על צעדים שהחלו לנקוט בכדי לצמצם את צריכת החשמל, ורק בחשבון החשמל הבא נוכל לראות האם יש תוצאות ממשיות.
אמיר: "אחד הרעיונות המרכזיים של תנועת Transition הוא שבעתיד נעבור לעולם יותר מקומי, מפני שרק בעידן הנוכחי של הנפט הזול ניתן לתחזק את שרשרות האספקה המאפשרות את הגלובליזציה. כל ישוב יצטרך לנסות לספק כמה שיותר מצרכיו באופן מקומי. האנשים יצטרכו לחזור וללמוד מגוון של כישורים בכדי להתאים את עצמם לעולם כזה. אני רוצה שנחשוב על כישורים שכדאי לנו ללמוד לקראת העתיד"
אורנה: "כמו שדברנו בעבר, אנחנו צריכים להביט אחורה על דור ההורים והסבים שלנו. אבא שלי היה נגר, אבל חוץ מזה הוא ידע לעשות את כל התיקונים בבית, לתקן ברז דולף, להרכיב מנורה, להוסיף נקודת חשמל ועוד הרבה דברים. כשאני חושבת עלינו, אצלנו בבית אנחנו קוראים לבעל מקצוע על כל שטות, ובקצב הזה הילדים שלנו יקראו לחשמלאי בשביל להחליף מנורה"
אורן: "אני דווקא השתדלתי ללמוד מאבא שלי בקיבוץ כמה שיותר דברים בתחזוקת בית. אני פונה אל הגברים – הדבר הבסיסי הוא שבכל בית צריך להיות ארגז כלים מקצועי עם אוסף כלים בסיסי. אני מתנדב להכין רשימה של ציוד חובה לארגז כלים, שנוכל לקנות באופן מרוכז ולקבל הנחה יפה"
אורנה: "לאבא שלי יש תעודת קבלן ברשת ACE והוא יוכל להשיג לנו הנחה גדולה יותר"
סוכם שאורן ואבא של אורנה ישתפו פעולה וירכשו ארגזי כלים מלאים לכל הקבוצה. הם גם יעבירו הדרכות לגברים בנושא תיקונים בבית. מעניין שעם כל הפמיניזם של היום, אף אישה לא קמה להעיר שהיא רוצה להיות שותפה – כנראה שפמיניזם-פמיניזם אבל הן עדיין מעדיפות שאנחנו אלו שנקדח בקיר ונוריד את הזבל.
אמיר: "לשבוע הבא, הבנות יכינו תוכנית משלהן על כישורים נוספים שהן חושבות שכדאי שהן ילמדו"

אמנם עדיין לא סוף השנה האזרחית, אבל פתחנו בקבוק שמפניה והרמנו כוס לחיים לכבוד השנה האזרחית החדשה. ואיחלנו שבשנה הבאה הרמת הכוס תהיה באולם הגדול של מרכז התרבות בעיר.

מה יהיה עם הסינים? כיצד תתחיל השנה החדשה? מה תהיה התוכנית של הבנות? על כך בפרק מספר 14