*המונח המקורי הוא OverShoot, ומשמעותו בהקשר הנוכחי היא שכדור הארץ נושא כעת יותר אנשים ממה שהוא מסוגל לשאת בתנאים ברי קיימא. (הערת המתרגם)

35 שנה לאחר שהשתתף בכתיבת התיזה פורצת הדרך, "גבולות הצמיחה", דניס מידוו'ס אמר בנאומו בכנס השנתי של אירגון ASPO, שכמעט כל תחזיותיו לגבי האסון האקולוגי מתגשמות. "כבר עברנו את נקודת האל חזור", הוא אומר. "קריסה היא לא בלתי נמנעת, אך יהיה קשה מאוד להימנע ממנה."

מידוו'ס אמר ששיא תפוקת הנפט הוא רק אחד משורה של גבולות בפניהם האנושות עומדת. "אנו עומדים בפני גבולות רבים ושיא תפוקת הנפט הוא רק אחד מהם. אנחנו גם מנצלים עד תום את האדמות הפוריות, את מי התהום, ואת היערות. הממשלות יעמדו בפני שוקת שבורה, בבואם להתמודד עם כל אלה."

"סימני הקריסה מקיפים אותנו מכל עבר", מידוו'ס אומר. אלו כוללים מקורות טבעיים מידלדלים, רמות זיהום עולות, אסונות טבע תכופים יותר והרסניים יותר, אי-שקט פוליטי גובר, חובות כלכליים תופחים, ודרישה מוגברת לנגישות שתבטיח את אספקת מקורות האנרגיה. ירידה עקבית בתפוקת הנפט כבר ניכרת בלמעלה מ-50 מדינות, כאשר סממן המפתח הוא ירידה בתל"ג פר בן אדם.

מידוו'ס אמר כי מבקרי תאוריית שיא תפוקת הנפט, ומבקרי התפיסה של גבולות פיזיקאליים בכלל, מתחילים לשנות כיוון, גם אם באי-רצון, תוך הליכה בנתיב הידוע מהכחשה לקבלה מוסמכת של המציאות. "המבקרים ניגשו לנושא באומרם 'אל תדאגו, אין שום גבולות'. מבקרי תאורית שיא תפוקת הנפט אינם מאמינים באופן אינטואטיבי שנפט הוא משאב מוגבל."

אך כעת אנשים מתחילים להראות סימני דאגה, מידוו'ס אומר. עם זאת, המערכות הפוליטיות אינן מסוגלות, מתוקף מהותן, להגיב בצורה הנדרשת למשבר האנרגיה הצפוי. "המבנה הפוליטי הנוכחי וכוחות השוק אינם בנויים לעבוד תחת הנסיבות שיבואו. הירידה הגלובאלית בתפוקת הנפט היא בעייה קשה, עליך לעבור תקופה בה העינינים יחמירו לפני שהם ישתפרו. המערכת הפוליטית, עם מחזורי הבחירות התכופים שלה, פשוט איננה מסוגלת להתמודד עם בעיות שדורשות צנע ומחסור בטווח הקצר.

"זו הסיבה שקריסה מתרחשת. ביסודנו אנו לא מסוגלים לעשות הנדרש על מנת להימנע מקריסה. פיתוח בר קיימא הוא אפשרי אך לא סביר מאחר ונראה כי פיספסנו את חלון ההזדמנויות שהיה לנו."

מידוו'ס פסימיסטי לגבי יכולתה של החברה לעמוד בירידה העקבית בזמינות מקורות הנפט המתכלים. "אין שום אפשרות שמקורות אנרגיה אלטרנטיביים יגיעו לכלל מימוש מהר מספיק על מנת לקזז את הירידה בתפוקת הנפט." בינתיים אוכלוסיית העולם ממשיכה לנסוק. "החברה הגלובאלית תסתגל למגבלות הצפויות ע"י OverShoot וקריסה, ולא ע"י צמיחה, מידוו'ס אומר.

למאמר המקורי.