עדכון ידיעות מעולם הנפט, האנרגיה והכלכלה – 6 במאי 2011.

מחירי הנפט, כמו כל יתר הסחורות, נפלו השבוע בעקבות חיסול בן-לאדן והודעת הבנק המרכזי של ארה"ב שהוא יפסיק את תוכנית הדפסת הכסף (QE2) בסוף יוני. הדולר התחזק ביחס למטבעות אחרים ותרם גם הוא לירידה במחירי הסחורות.

עם זאת המחסור בנפט (שבסופו של דבר ישפיע על המחיר בטווח הארוך) לא השתנה, והסימנים לשיא התפוקה העולמית (שצפויה כנראה השנה או בשנה הבאה) ממשיכים להופיע. עיראק, המדינה שמרבית העולם נושא אליה את עיניו בתקווה שתוכל להגדיל באופן משמעותי את תפוקת הנפט העולמית בשנים הקרובות (היא עדיין רחוקה משיא התפוקה שלה בגלל שנים רבות של מלחמות וסנקציות) הודיעה שהיא מקטינה בחצי את ההערכות שלה לגבי התפוקה הצפויה ב-2017, מ-12 ל-6.5-7 מיליון חביות ביום (כיום היא מייצרת פחות מ-3 מיליון ביום). כזכור, סעודיה, המדינה הנוספת היחידה שמסוגלת כנראה להגדיל באופן משמעותי את הייצור שלה, החליטה דווקא להגביל את התפוקה שלה ל-8.2 מיליון חביות ביום. ובינתיים, בלוב (בחלק של קדאפי) נגמר הדלק בתחנות.

הכלכלן הראשי של סוכנות האנרגיה הבינ"ל הזהיר השבוע שמחירי הנפט שמים את הכלכלה הגלובלית ב"טווח הסכנה". הצפי שלו הוא שבמהלך הקיץ הביקוש לנפט יגדל בכ-3 מיליון חביות ליום (כיום התפוקה הגלובלית עומדת על 88 מיליון), ולהערכתו אם אופ"ק (כלומר, סעודיה) לא יגדילו את התפוקה שלהם בהתאם, המחירים יעלו לרמות גבוהות בהרבה. הסיכוי שסעודיה תגדיל את התפוקה שלה ל-10 מיליון חביות ביום נראים כרגע נמוכים.

כפי שזה נראה כרגע עומד להיות קיץ חם בשוק הנפט. נמשיך לעדכן בשבוע הבא.