הבלוג יתחיל לתרגם החל מהשבוע את העדכונים השבועיים של ארגון שיא תפוקת הנפט האמריקאי. העדכונים סוקרים ומנתחים את ההתרחשויות האחרונות בשוק הנפט העולמי.

25 באפריל 2011

מחירי הנפט מיוצבים השבוע על 125$ לחבית באירופה ו-113$ לחבית בארה"ב. את הגורמים למחירים הגבוהים אפשר לזהות עם השפעות שונות על הביקוש וההיצע.

מבחינת צד ההיצע, הגורם המרכזי הוא הלחימה בלוב שהורידה 1.3 מיליון חביות ביום מהשוק העולמי. סעודיה, אף על פי שהבטיחה לספק מספיק נפט שיאזן את המחסור בשווקים, לא רק שלא עמדה בהבטחתה, אלא חתכה את הייצור בכ- 800 אלף חביות ביום בין פברואר למרץ. ישנם שני הסברים סבירים לכך. ראשית, יתכן שהסעודים אכן הגיעו לקצה גבול היכולת של תפוקת הנפט שלהם ואינם מסוגלים להגדיל את התפוקה לאורך זמן אל מעבר לטווח של 8-9 מיליון חביות ליום (כפי שעולה בין היתר מהמסמך האמריקאי שנחשף בויקיליקס לאחרונה); סברה אחרת היא שהסעודים רוצים לממש רווחים בטווח הקצר מתוך כוונה להיערך טוב יותר להתקוממות עממית בארצם. מיקסום הרווחים בטווח הקצר אפשרי כאשר האספקה מוגבלת ומחירי הנפט גבוהים. כל יתר המדינות המייצאות נפט אינן נחשבות לכאלה שיש בידן יכולת ממשית להגדיל את התפוקה שלהן באופן שיאפשר להוריד באופן משמעותי את המחיר הבינ"ל.

מבחינת צד הביקוש, הביקוש מכיוון סין הולך וגדל במהירות, כאשר הביקוש לנפט גדל ב-9% ביחס לשנה שעברה. נפילות מתח כתוצאה מעודף ביקוש מובילות מפעלים בסין להפעיל גנרטורים, דבר המגדיל עוד יותר את הביקוש לנפט. הביקוש ביפן צפוי אף הוא לגדול בצורה משמעותית בחודשים הקרובים עבור אספקת חשמל מתחנות כוח חלופיות לתחנות הגרעיניות שהושבתו. הביקוש במדינות המערב נותר יציב יחסית על אף המחירים הגבוהים. "עונת הנהיגה" של הקיץ ברוב מדינות המערב נפתחת בקרוב, והיא מאופיינת לרוב בביקוש גבוה יחסית לדלק.

בנוסף לגורמים המשפיעים על ההיצע והביקוש, חשוב להבין שעליית מחיר הנפט נובעת באופן ישיר גם מהירידה המתמשכת בערך הדולר, שנובעת ממדיניות הבנק המרכזי של ארה"ב להשאיר את הריבית על 0% ולהמשיך בתוכנית הדפסת הכסף המאסיבית (QE2) עד סוף יוני כמתוכנן. מומחים כלכליים רבים מזהירים כי ללא טיפול שורש בבעיות הגירעון החמורות של הממשל האמריקאי (וללא התאוששות משמעותית של הכלכלה האמריקאית), ערכו של הדולר צפוי להמשיך ולהישחק עד כדי שפל היסטורי, דבר שיערער על מעמדו כמטבע הרזרבה העולמי. כל עוד מחירי הנפט מתומחרים בדולרים, רק ירידת ערך הדולר לבדה מספיקה כדי להמשיך ולהזין את התייקרות הנפט.

———————————–

עד כאן מהעדכון השבועי. אני מוצא לנכון להפנות את תשומת הלב להשפעות השליליות שיש למחירי הנפט על הכלכלה העולמית, ובעיקר על ארה"ב שהתמכרותה לנפט קשה יותר מרוב שאר המדינות. מחיר הבנזין בתחנות דלק רבות בארה"ב מגיע לכ-4$ לגלון, קרוב לשיא הנומינלי שנקבע ב-2008. התוצאה – במחווה נאה לסיינפלד, 16,000 מתושבי קליפורניה מתקשרים בכל חודש לגרר בגלל שהם חיפשו על אדי הדלק האחרונים שלהם תחנת דלק זולה עד שהם נתקעו בסוף בצידי הדרך.

ובנימה יותר רצינית, בדומה ל-2008, אז שמענו על חברות תעופה, יצרניות רכב וחברות הובלה שפשטו את הרגל כתוצאה ממחירי הנפט הגבוהים, היום אלה וול-מארט ואמריקן איירליינס שמתחילות להיאבק על חייהן. הקשיים האלו ימשיכו להכביד על הכלכלה האמריקאית ככל שהזמן יעבור, ובסבירות גבוהה יגרמו להמשך הפיחות של הדולר ועליה במחיר הנפט וחוזר חלילה – עד שנחזה במשבר משמעותי נוסף. יהיה מעניין.