סוכנות האנרגיה הבינ"ל התחננה בצעד לא אופייני בפני אופ"ק (ארגון מדינות יצואניות הנפט) להגדיל את תפוקת הייצור שלהם כדי לענות על הביקוש של המדינות המייבאות. הסוכנות שבה והזהירה שהימנעות מהגדלת התפוקה תגרום לתוצאות כלכליות קשות ברמה הגלובלית. במקביל הסוכנות מרמזת כי מדינות ה-OECD שוקלות (ואולי אף החלו) להשתמש ברזרבות שלהן (2.6 מיליארד חביות) על מנת למלא את המחסור בשוק הגלובלי ולשמר רמת מחירים נמוכה (העולם צורך בערך 28 מיליארד חביות בשנה).

הסעודים, שצריכים את הנפט במחיר מינימום של 91$ לחבית כדי להמשיך להרגיע את המצב הפוליטי במדינה, יחד עם מחמוד אחמדינג'אד שיהיה הנשיא התורן של אופ"ק בתקופה הקרובה, כנראה לא יתמסרו בקלות לתחנונים של ה-IEA

הרבה סימני שאלה מרחפים סביב המצב הכלכלי באירופה (משבר חוב שהולך ומעמיק עם סימנים למשברים פוליטיים שהולכים ונערמים), ארה"ב (עם סימני שאלה גדולים על ההתאוששות הכלכלית), סין (סימנים שהולכים ונערמים להתפוצצות בועת נדל"ן מאסיבית) ויפן (שהשילוב הקטלני בין רמת החוב שלה לצונאמי האחרון דרדרו את הכלכלה שלה למיתון עמוק אבל שבאופן פרדוקסלי עלול להוביל לעליה בביקוש לנפט בשל השבתת תחנות הכוח הגרעיניות). כל זה מצטרף לחששות בפני עוד מהפכות במזה"ת וצפון אפריקה לעתיד קשה לחיזוי לגבי מחירי הנפט בטווח הקצר והבינוני.

דיווחים על הפסקות חשמל יזומות כתוצאה מחוסר יכולת לספק את הביקוש ממשיכים להירשם בסין, מצרים, הודו, יפן, ונצואלה, ארגנטינה ומדינות עולם שלישי רבות אחרות. חלקם נגרמים ממפלס מים נמוך בסכרים, ממחסור בפחם ו/או בנפט.

אובמה מצידו אישר לפני שבוע הרחבה של חיפושי גז ונפט באוקיינוס האטלנטי, והפשיר עוד קרקעות באלסקה לקידוח.

במקביל הולך ונערם הייפ בבלוגוספירה לגבי תוצאות שנויות במחלוקת בניסוי בהיתוך קר. צמד מדענים (Rossi and Focardi) טוען שהצליח להפיק מתהליך ההיתוך אנרגיה ברמה משמעותית גבוהה יותר ממה שהשקיע בתהליך, מבלי להסכים לחשוף את מהלך הניסוי כדי לבחון אם אחרים מצליחים להשיג תוצאות דומות. צריך לזכור שב-1989 ניסוי דומה הסעיר את הקהילה המדעית, עד שהסתבר שהיה מדובר בבלון מנופח. כרגע האווירה ברשת היא הרבה סקפטיות עם אפשרות זהירה לכך שייתכן שאכן יש כאן פריצת דרך מדעית. ראו למשל כאן וכאן.

 

מקורות:

http://www.aspousa.org/index.php/2011/05/review-may-23-2011/

http://www.energybulletin.net/stories/2011-05-20/odac-newsletter-may-20#top

http://www.energybulletin.net/stories/2011-05-18/peak-oil-crisis-summer-ahead