21.4.2008 אשר שכטר, דה מרקר.

מחיר הנפט נגע היום בשיא של מעל 117 דולר לחבית, על רקע התקפה על צינור נפט מרכזי בניגריה – יצרנית הנפט הגדולה ביותר באפריקה – וחששות כי לא יהיה די בהיצע הנפט העולמי כדי לעמוד בביקוש הגובר, לאחר שבכיר באופ"ק אמר בסוף השבוע כי הארגון אינו צפוי להעלות את תפוקת הנפט שלו.

עבדאללה אל-בדרי, מזכ"ל אופ"ק, העריך ביום ראשון כי מחירי הנפט צפויים להמשיך לעלות ואמר כי הארגון – האחראי ל-40% מתפוקת הנפט העולמית – יהיה מוכן להעלות את תפוקת הנפט שלו במידה שהעלייה במחירים קשורה להיצע הנמוך מהביקוש, אך ציין כי זה איננו המצב הנוכחי בשוק.

"לעלייה במחירי הנפט אין כל קשר לביקוש והיצע", אמר אל-בדרי לעיתונאים בכנס אנרגיה ברומא. אל-בדרי הטיל את האחריות לעלייה במחיר הנפט, שזינק ב-6% בשבוע שעבר וב-77% מאז אפריל 2007, על היחלשות הדולר וספקולציות בשוק.

נשיא אופ"ק, חכיב חליל, אמר גם הוא ביום ראשון כי הארגון אינו צפוי להעלות בתקופה הקרובה את תפוקת הנפט שלו, ואמר כי "גם אם היינו מעלים את התפוקה, לא היינו מוצאים מי שיקנה אותה". חליל הוסיף כי העלאת התפוקה לא תשפיע על מחיר הנפט, מכיוון שהביקוש וההיצע בשוק "מאוזנים".

ענקית הנפט רויאל דאץ'-של הודיעה בסוף השבוע כי מתקנים של החברה באזור הדלתא של נהר הניז'ר נפגעו בהתקפה מצד אנשי "התנועה לשחרור הדלתא של הניז'ר" (MEND). ההתקפה גרמה לפגיעה בתפוקתה במדינה. התקפות ה-MEND על מתקני הנפט באזור הדלתא של הניז'ר חתכו מאז 2006 את תפוקת הנפט של ניגריה, יצואנית הנפט הגדולה באפריקה ואחת מספקיות הנפט הגדולות ביותר של ארה"ב, בכ-25%.

בעקבות התבטאויותיהם של ראשי אופ"ק וההתקפות על מתקני הנפט בניגריה, עלה הבוקר מחיר החוזים על הנפט הגולמי מסוג Light Crude למסירה במאי לשיא של 117.48 דולר לחבית. כעת נסחר מחיר החוזים כמעט ללא שינוי ברמה של 116.71 דולר לחבית. מחיר הנפט מסוג ברנט, הנסחר בלונדון, עולה ב-0.1% ל-114.05 דולר לחבית.

לכתבה בדה מרקר.