מתוך הדה מרקר 26.02.08 נמרוד הלפרן

מחיר הנפט הגולמי בניו יורק נסגר בשיא חדש, לאחר שבמהלך המסחר עלה מעל לרמה של 101 דולר חבית. מחיר הנפט להסקה אף הוא נסגר בשיא. זאת, על רקע ציפיות לעלייה בביקוש לנפט להסקה בעקבות מזג אוויר קר מהרגיל בארה"ב ובאירופה, והערכות כי אופ"ק לא צפוי להגדיל את תפוקת הנפט בפגישתו בשבוע הבא. היחלשות של הדולר מול המטבעות המרכזיים בעולם תרמה אף היא לעליית מחיר הנפט.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה באפריל נסגרו במחיר של 100.86 דולר לחבית – מחיר הסגירה הגבוה מעולם – לאחר עלייה של 1.63 דולר, או 1.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בשבוע שעבר נסק מחיר הנפט הגולמי במהלך המסחר בניו יורק לשיא תוך-יומי של 101.32 דולר לחבית.

החוזים על הנפט להסקה למסירה במארס נסגרו במחיר שיא של 2.815 דולר לגלון, עלייה של 2.97 סנטים או 1.1%. החוזים על הגז הטבעי למסירה במארס נסגרו במחיר של 9.206 דולרים למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu) – רמתם הגבוה ביותר מאז פברואר 2006 ועלייה של 2 סנטים.

"מזג האוויר הקר תומך במחירי הנפט להסקה, הגז הטבעי והנפט הגולמי", אמר האנליסט אדוארד מאיר מחברת MF גלובל לאתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'.

ראשי אופ"ק, הארגון האחראי על 40% מתפוקת הנפט העולמי, ייפגשו ב-5 במארס כדי להחליט על מדיניות התפוקה של המדינות החברות בו. שרי אנרגיה באופ"ק, בהם שרי האנרגיה של אלג'יר ואיראן, אמרו באחרונה כי יש מקום להורדת תפוקת הנפט של הארגון. אופ"ק הוריד מוקדם יותר החודש את תחזית הצמיחה לביקוש העולמי לנפט ב-2008 ל-1.4%.