20:03 | 18.11.2007 סוכנויות הידיעות

נשיא ונצואלה, הוגו צ'אווס הזהיר אתמול (שבת) כי מחירי הנפט עשויים להאמיר אם ארה"ב תתקוף את ארצו או את איראן. בכינוס של המדינות מייצאות הנפט (אופ"ק) בסעודיה, אמר צ'אווס כי ארה"ב צריכה להימנע מלתקוף מדינה החברה בארגון. לדבריו, מחיר חבית נפט יגיע למאות דולרים ולא רק ל-100 דולר, אם ארה"ב תתקוף את ונצואלה או את ארה"ב.

צ’אווס טען גם כי מחיר של 100 דולר לחבית נפט הוא מחיר הוגן, מכיוון שהוא שווה ערך לכ-30 דולר בשנות ה-70.

מחירי חבית נפט הגיעו בימים האחרונים ל-95 דולר. בעקבות העלייה במחירים קרא שר האנרגיה של ארה"ב למדינות אופ"ק להגדיל את כמויות הנפט המופקות, אך ככל הנראה מדינות הארגון לא יקבלו החלטה בנושא, עד לכינוס נוסף שיערכו בחודש הבא באבו-דאבי.

גורמים בארגון הביעו ספק בדבר האפשרות שהגדלת כמויות הנפט המופקות תביא לירידת מחיר הנפט בשווקים. לדבריהם, עליית המחירים האחרונה נגרמה בשל הירידה בערך הדולר, ובעקבות השקעות ספקולטיוויות של קרנות השקעה, ולא בגלל היצע נמוך.

אתמול הביעה סעודיה התנגדות לכך שמדינות אופ"ק יביעו חשש מירידת שער הדולר בהודעת הסיום של הוועידה.

לכתבה המקורית, דה מרקר.

—————————————————

יש לציין שבניגוד לדעה הרווחת שחברי ארגון אופ"ק מסרבים להעלות את התפוקה מסיבות של חמדנות גרידא, יש גם קולות אחרים. למשל, זה של סאדד אל-חוסייני, בכיר לשעבר בחברת הנפט הסעודית ארמקו, שהיה בין מתווי הדרך של מדיניות המדינה בנושא הפקת הנפט. בכנס השנתי Oil & Money, אמר אל-חוסייני שלהערכתו הפקת הנפט בעולם דורכת במקום כבר שלוש שנים. דמות חשובה אחרת, שוקרי גנהם (Shokri Ghanem ), אמר לאחרונה שלדעתו התפוקה העולמית לא תעבור רף מסוים, בסביבות ה-100 מיליון חביות ליום. (קצב השאיבה ב-2007 היה כ-85 מיליון). שוקרי מכהן כיו"ר תאגיד הנפט הלאומי של לוב.